55A1122-20-2/9-9
Description +
55A1122-20-2/9-9
Search Keywords: 55A112220299
  • Part No:
    55A1122-20-2/9-9
  • Alias/AKA:
    CN7383-000
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • COO:
    MX
    1
  • Wire Color:
    White
  • Jacket Color:
    White
  • Cable Style:
    Round Braided
  • Shielded:
    Yes
  • Strand Size:
    32 AWG
  • Shield Material:
    Silver-Coated Copper
  • Number of Conductors:
    2
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Conductor Material:
    Silver-Coated Copper
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Number of Strands:
    19
  • Overall Outside Diameter:
    .133 in
  • Wire Size:
    20 AWG
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Conductor Diameter:
    1.01 mm
  • Voltage Rating:
    600 V