- 55A1121-16-0/9-9
55A1121-16-0/9-9
TE Connectivity / Raychem Brand
Conductor Multi-Conductor Cable - 2 (1 Pair Twisted) - White - 16 AWG - Braid.
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Jacketed, Round-Braid Shielded
- Wire Size (AWG/CM) = 16 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A112116099
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A1121-16-0/9-9
Alias/AKA:316256-000
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
1 -
Number of Conductors:2
Wire Size:16 AWG
Voltage Rating:600 V