55A1114-26-9-9CS2275
Description +
55A1114-26-9-9CS2275
Search Keywords: 55A11142699CS2275
  • Part No:
    55A1114-26-9-9CS2275
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • COO:
    US
    1
  • Number of Strands:
    19
  • Number of Conductors:
    1
  • Wire Diameter:
    .032 in
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Shield Material:
    Tin-Plated Copper
  • Shielded:
    Yes
  • Wire Source:
    United States
  • Cable Style:
    Round Braided
  • Shield Diameter:
    1.27 mm
  • Jacket Color:
    White
  • Wire Color:
    White
  • Comment:
    150°C Max Temp. Due to Tin-Coated Copper Shield
  • Conductor Material:
    Silver-Coated High Strength Copper Alloy
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Strand Size:
    38 AWG
  • Overall Outside Diameter:
    .065 in
  • Wire Size:
    26 AWG
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Conductor Diameter:
    .02 in
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C