55A1111-22-9-6
Description +
55A1111-22-9-6
Search Keywords: 55A11112296
  • Part No:
    55A1111-22-9-6
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • COO:
    MX
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Shielded:
    Yes
  • Cable Style:
    Round Braided Shielded & Jacketed
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Jacket Color:
    Blue
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Insulation Material:
    Modified ETFE
  • Cable Type:
    Spec 55A
  • Number of Strands:
    19
  • Voltage Rating:
    600 V