55A1111-22-9-0
Description +
55A1111-22-9-0
Search Keywords: 55A11112290
  • Part No:
    55A1111-22-9-0
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • COO:
    MX
    1
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Shield Material:
    Tin-Coated Copper
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Wire Color:
    White
  • Jacket Color:
    Black
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Shield Diameter:
    .061 in
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Number of Strands:
    19
  • Number of Conductors:
    1
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Conductor Diameter:
    .031 in
  • Shielded:
    Yes
  • Cable Style:
    Round Braided
  • Overall Outside Diameter:
    1.93 mm