- 55A1111-16-9-9CS2275
55A1111-16-9-9CS2275
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 16AWG 2.74mm Tin Plated Copper White 600V
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: 55A11111699CS2275
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A1111-16-9-9CS2275
Alias/AKA:163855-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Size:16 AWG
Bunch Stranding:19x29
Conductor Material:Tin Plated Copper
Cable Diameter:2.74 mm
Maximum Voltage Rating:600 V
Operating Temperature:-65 to 150 °C