55A1111-14-9-9CS2275
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55A1111-14-9-9CS2275
Search Keywords: 55A11111499CS2275
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    55A1111-14-9-9CS2275
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Wire Size:
    14 AWG
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Diameter:
    2.16 mm
  • Wire Source:
    United States
  • Shielded:
    Yes
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Cable Style:
    Round Braided
  • Number of Conductors:
    1
  • Overall Outside Diameter:
    3.02 mm
  • Number of Strands:
    19
  • Shield Diameter:
    .104 in
  • Strand Size:
    27 AWG
  • Shield Material:
    Copper
  • Conductor Diameter:
    1.79 mm
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Color:
    White
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Jacket Color:
    White
  • Voltage Rating:
    600 V