- 55A1111-14-9-9
55A1111-14-9-9
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 14AWG 3.17mm Tin Plated Copper White 600V
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Jacketed, Round-Braid Shielded
- Wire Size (AWG/CM) = 14 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A11111499
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A1111-14-9-9
Alias/AKA:331039-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Size:14 AWG
Bunch Stranding:19x27
Conductor Material:Tin Plated Copper
Cable Diameter:3.17 mm
Maximum Voltage Rating:600 V
Operating Temperature:-65 to 150 °C