55A0844-20-1/2/6/9
Description +
55A0844-20-1/2/6/9
Search Keywords: 55A0844201269
  • Part No:
    55A0844-20-1/2/6/9
    1
  • Wire Color:
    Blue
  • Overall Outside Diameter:
    .14 in
  • Wire Diameter:
    .058 in
  • Strand Size:
    32 AWG
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Conductor Material:
    Silver-Coated High Strength Copper Alloy
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Wire Size:
    20 AWG
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Number of Strands:
    19
  • Voltage Rating:
    600 VAC