55A0822-22-6/9CS2275
Description +
55A0822-22-6/9CS2275
Search Keywords: 55A08222269CS2275
  • Part No:
    55A0822-22-6/9CS2275
  • COO:
    MX
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Number of Conductors:
    2
  • Packaging Quantity:
    1
  • Overall Outside Diameter:
    2.54 mm
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Cable Style:
    Primary
  • Jacket Color:
    White
  • Wire Color:
    Blue
  • Conductor Diameter:
    .03 in
  • Number of Strands:
    19
  • Conductor Material:
    Silver-Coated Copper
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Cable Configuration:
    UTP (Unshielded Twisted Pair)
  • Wire Diameter:
    1.27 mm
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C