- 55A0814-24-9
55A0814-24-9
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 24 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0814249
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0814-24-9
Alias/AKA:218021-006
Unit of Measure:Per Each
1 -
Number of Strands:19
Insulation Thickness:.009 in
Cable Type:Spec 55
Strand Size:36 AWG
Cable Style:Primary
Wire Diameter:.045 in
Product Type:Wire
Wire Color:White
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Cable Insulation Thickness:.009 in
Conductor Material:Silver-Coated High Strength Copper Alloy
Voltage Rating:600 V
Product Classification:High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Wire Size:.205 mm²
Number of Conductors:1
Conductor Diameter:.64 mm
Wire Source:United States
Overall Outside Diameter:.045 in
Operating Temperature Range:-65 – 200 °C