55A0812-24-3
Description +
55A0812-24-3
Search Keywords: 55A0812243
  • Part No:
    55A0812-24-3
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • Wire Size:
    .205 mm²
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Product Type:
    Wire
  • Wire Source:
    United States
  • Conductor Material:
    Silver-Plated Copper
  • Cable Type:
    Spec 55A
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Cable Insulation Thickness:
    .077 mm
  • Wire Diameter:
    .0448 in
  • Number of Conductors:
    1
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Cable Style:
    Primary
  • Conductor Diameter:
    .024 in
  • Overall Outside Diameter:
    1.143 mm
  • Strand Size:
    36 AWG