55A0812-22-3
Description +
55A0812-22-3
Search Keywords: 55A0812223
  • Part No:
    55A0812-22-3
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
    1
  • Cable Type:
    Spec 55A
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Product Type:
    Wire
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Conductor Diameter:
    .031 in
  • Insulation Thickness:
    .077 mm
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Material:
    Silver-Plated Copper
  • Wire Diameter:
    1.27 mm
  • Wire Color:
    Orange
  • Number of Strands:
    19
  • Wire Source:
    United States
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Cable Insulation Thickness:
    .077 mm
  • Wire Size:
    22 AWG