- 55A0811-10-9
55A0811-10-9
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 10 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0811109
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0811-10-9
Alias/AKA:218035-003
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
ECCN:EAR99
Reel Pack:
1 -
Wire Size:10 AWG
Voltage Rating:600 V
Wire Color:White
Cable Style:Primary
Strand Size:26 AWG
Wire Source:United States
Wire Diameter:3.4 mm
Insulation Thickness:.009 in
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C
Overall Outside Diameter:3.4 mm
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Number of Strands:37
Conductor Diameter:2.81 mm