- 55A0811-10-2
55A0811-10-2
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 10 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0811102
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0811-10-2
Alias/AKA:218483-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Wire Diameter:.134 in
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C
Number of Strands:37
Cable Type:Spec 55
Product Type:Wire
Strand Size:26 AWG
Conductor Diameter:.111 in
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Overall Outside Diameter:3.4 mm
Insulation Thickness:.009 in
Wire Color:Red
Cable Style:Primary
Number of Conductors:1
Wire Source:United States
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Wire Size:10 AWG
Cable Insulation Thickness:.009 in
Product Classification:High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Voltage Rating:600 V