55A0141-16-MST4CS2275
TE Connectivity / Raychem Brand
55A0141-16-MST4CS2275
Description +
55A0141-16-MST4CS2275
Search Keywords: 55A014116MST4CS2275
  • Part No:
    55A0141-16-MST4CS2275
  • COO:
    MX
    1
  • Overall Outside Diameter:
    .165 in
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Conductor Diameter:
    .052 in
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Strand Size:
    29 AWG
  • Cable Style:
    Primary
  • Number of Strands:
    19
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Size:
    16 AWG
  • Voltage Rating:
    600 VAC