55A0124-22-9/96CS2275
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Description +
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55
  • Wire Source = United States
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 22 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A012422996CS2275
  • Part No:
    55A0124-22-9/96CS2275
  • COO:
    MX
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Cable Type:
    Spec 55A
  • Conductor Material:
    Silver-Coated High Strength Copper Alloy
  • Wire Size:
    22 AWG, .33 mm²
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C, -85 – 392 °F