- 55A0122-22-0/9
55A0122-22-0/9
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 22 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A01222209
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0122-22-0/9
Alias/AKA:228563-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
1 -
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Wire Size:22 AWG
Cable Style:Primary
Product Classification:Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
Conductor Diameter:.029 in
Number of Strands:19
Wire Color:White
Number of Conductors:2
Cable Type:Spec 55
Voltage Rating:600 VAC
Overall Outside Diameter:.086 in
Conductor Material:Silver-Plated Copper
Strand Size:34 AWG
Operating Temperature Range:-65 – 200 °C