55A0121-18-0/2
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55A0121-18-0/2
Search Keywords: 55A01211802
  • Part No:
    55A0121-18-0/2
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • COO:
    US
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Overall Outside Diameter:
    .122 in
  • Wire Color:
    Red
  • Number of Strands:
    19
  • Number of Conductors:
    2
  • Wire Size:
    18 AWG
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Strand Size:
    30 AWG