55A0114-26-6
Description +
55A0114-26-6
Search Keywords: 55A0114266
  • Part No:
    55A0114-26-6
  • COO:
    US
    1
  • Number of Conductors:
    1
  • Number of Strands:
    19
  • Cable Style:
    Primary
  • Wire Source:
    United States
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Cable Insulation Thickness:
    .005 in
  • Strand Size:
    38 AWG
  • Wire Color:
    Blue
  • Overall Outside Diameter:
    .81 mm
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Wire Size:
    26 AWG
  • Insulation Thickness:
    .005 in
  • Conductor Material:
    Silver-Coated High Strength Copper Alloy
  • Conductor Diameter:
    .5 mm
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C