- 55A0112-26-9
55A0112-26-9
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 26AWG 0.86mm Silver Plated Copper 600V
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 26 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0112269
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0112-26-9
Alias/AKA:958484-000
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:US
1 -
Size:26 AWG
Bunch Stranding:19x38
Conductor Material:Silver Plated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Insulation Thickness:.005 in
Cable Diameter:0.86 mm
Maximum Voltage Rating:600 V
Operating Temperature:-65 to 200 °C