55A0112-26-5
Description +
55A0112-26-5
Search Keywords: 55A0112265
  • Part No:
    55A0112-26-5
  • COO:
    US
    1
  • Number of Strands:
    19
  • Conductor Material:
    Silver-Plated Copper
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Cable Insulation Thickness:
    .005 in, .127 mm
  • Wire Size:
    26 AWG
  • Conductor Diameter:
    .5 mm
  • Wire Color:
    Green
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Insulation Thickness:
    .005 in
  • Number of Conductors:
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Product Type:
    Wire
  • Strand Size:
    38 AWG