- 55A0112-22-9
55A0112-22-9
TE Connectivity / Raychem Brand
A 22 AWG lightweight, single-conductor equipment wire featuring a silver-plated copper conductor and modified radiation cross- ...
Description
A 22 AWG lightweight, single-conductor equipment wire featuring a silver-plated copper conductor and modified radiation cross-linked ETFE insulation.
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 22 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0112229
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0112-22-9
Alias/AKA:216052-000
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:US
1 -
Size:22 AWG
Bunch Stranding:19x34
Conductor Material:Silver Plated Copper
Cable Diameter:N/A
Maximum Voltage Rating:600 V
Operating Temperature:-65 to 200 °C