55A0112-20-3
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55A0112-20-3
Search Keywords: 55A0112203
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    55A0112-20-3
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Strand Size:
    32 AWG
  • Insulation Thickness:
    .005 in
  • Wire Color:
    Orange
  • Cable Insulation Thickness:
    .005 in, .127 mm
  • Wire Diameter:
    1.27 mm
  • Conductor Material:
    Silver-Plated Copper
  • Overall Outside Diameter:
    .05 in
  • Product Type:
    Wire
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Number of Strands:
    19
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Number of Conductors:
    1
  • Wire Size:
    20 AWG
  • Wire Source:
    United States
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Cable Style:
    Primary
  • Conductor Diameter:
    1.01 mm