55A0112-18-9
Description +
55A0112-18-9
Search Keywords: 55A0112189
  • Part No:
    55A0112-18-9
  • COO:
    MX
    1
  • Cable Style:
    Primary
  • Number of Strands:
    19
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C
  • Conductor Diameter:
    .05 in
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Wire Source:
    United States
  • Cable Type:
    Spec 55A
  • Strand Size:
    30 AWG
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Product Type:
    Wire
  • Number of Conductors:
    1
  • Conductor Material:
    Silver-Plated Copper
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Overall Outside Diameter:
    1.52 mm