- 55A0112-18-0
55A0112-18-0
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 18 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0112180
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0112-18-0
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
1 -
Wire Color:Black
Insulation Thickness:.005 in
Voltage Rating:600 V
Wire Source:United States
Product Classification:High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Cable Style:Primary
Number of Strands:19
Wire Diameter:.06 in
Cable Type:Spec 55
Number of Conductors:1
Conductor Diameter:.047 in
Overall Outside Diameter:1.52 mm
Cable Insulation Thickness:.005 in, .127 mm
Wire Size:18 AWG
Conductor Material:Silver-Plated Copper
Strand Size:30 AWG
Operating Temperature Range:-65 – 200 °C