55A0112-12-4
Description +
55A0112-12-4
Search Keywords: 55A0112124
  • Part No:
    55A0112-12-4
  • COO:
    MX
    1
  • Strand Size:
    28 AWG
  • Overall Outside Diameter:
    .103 in
  • Conductor Material:
    Silver-Coated Copper
  • Wire Color:
    Yellow
  • Insulation Thickness:
    .005 in
  • Number of Strands:
    37
  • Wire Size:
    12 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Wire Diameter:
    .103 in
  • Cable Insulation Thickness:
    .005 in, .127 mm
  • Conductor Diameter:
    .088 in
  • Cable Style:
    Primary
  • Product Type:
    Wire
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Number of Conductors:
    1
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C