55A0112-10-2
Description +
55A0112-10-2
Search Keywords: 55A0112102
  • Part No:
    55A0112-10-2
  • COO:
    MX
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Cable Insulation Thickness:
    .005 in, .127 mm
  • Wire Size:
    10 AWG
  • Insulation Thickness:
    .127 mm
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Conductor Material:
    Silver-Plated Copper
  • Overall Outside Diameter:
    3.25 mm
  • Wire Diameter:
    .128 in
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Wire Source:
    United States
  • Wire Color:
    Red
  • Number of Conductors:
    1
  • Cable Style:
    Primary
  • Strand Size:
    26 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Diameter:
    2.76 mm
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 200 °C