55A0111-26-97
Description +
55A0111-26-97
Search Keywords: 55A01112697
  • Part No:
    55A0111-26-97
  • COO:
    US
    1
  • Number of Strands:
    19
  • Cable Style:
    Primary
  • Wire Source:
    United States
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Strand Size:
    38 AWG
  • Conductor Diameter:
    .5 mm
  • Cable Type:
    Spec 55
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Size:
    26 AWG
  • Overall Outside Diameter:
    .81 mm
  • Wire Color:
    White with Violet Stripe
  • Insulation Thickness:
    .005 in
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Product Type:
    Wire
  • Wire Diameter:
    .032 in
  • Voltage Rating:
    600 V