55A0111-22-43
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
55A0111-22-43
Search Keywords: 55A01112243
  • Part No:
    55A0111-22-43
  • COO:
    MX
    1
  • Number of Conductors:
    1
  • Cable Insulation Thickness:
    .005 in
  • Cable Style:
    Primary
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Wire Diameter:
    .043 in, 1.09 mm
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Wire Size:
    22 AWG, .33 mm²
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Insulation Thickness:
    .005 in
  • Wire Source:
    United States
  • Overall Outside Diameter:
    .043 in, 1.09 mm
  • Product Type:
    Wire
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Conductor Diameter:
    .031 in, .79 mm
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Wire Color:
    Yellow with Orange Stripe
  • Cable Type:
    Spec 55A