- 55A0111-22-1-1KF-US
55A0111-22-1-1KF-US
Description
Search Keywords: 55A01112211KFUS
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0111-22-1-1KF-US
Alias/AKA:CA4272-000
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:US
1 -
Wire Diameter:1.09 mm
Product Classification:High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Number of Conductors:1
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Wire Size:22 AWG
Wire Source:United States
Insulation Thickness:.005 in
Wire Color:BROWN
Overall Outside Diameter:1.09 mm
Cable Style:Primary
Voltage Rating:600 V
Cable Insulation Thickness:.005 in
Strand Size:34 AWG
Product Type:Wire
Number of Strands:19
Conductor Diameter:.79 mm
Cable Type:Spec 55
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C