- 55A0111-22-1
55A0111-22-1
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 22AWG 1.14mm Tin Plated Copper 600V
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 22 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111221
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0111-22-1
Alias/AKA:216040-002
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
1 -
Size:22 AWG
Bunch Stranding:19x34
Conductor Material:Tin Plated Copper
Cable Diameter:1.14 mm
Maximum Voltage Rating:600 V
Operating Temperature:-65 to 150 °C