- 55A0111-20-4
55A0111-20-4
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 20AWG 1.32mm Tin Plated Copper 600V
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 20 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111204
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0111-20-4
Alias/AKA:216020-005
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Size:20 AWG
Bunch Stranding:19x32
Conductor Material:Tin Plated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Insulation Thickness:.005 in
Cable Diameter:1.32 mm
Maximum Voltage Rating:600 V
Operating Temperature:-65 to 150 °C