The 55A0111-18-0 is a general-purpose, single-wall 18 AWG hookup wire rated for 600V and 150°C, featuring a tin-plated copper ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The 55A0111-18-0 is a general-purpose, single-wall 18 AWG hookup wire rated for 600V and 150°C, featuring a tin-plated copper conductor and modified ETFE insulation.
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55
  • Wire Source = United Kingdom, United States
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 18 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111180
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    55A0111-18-0
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Size:
    18 AWG
  • Bunch Stranding:
    19x30
  • Conductor Material:
    Tin Plated Copper
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Insulation Thickness:
    .005 in
  • Cable Diameter:
    1.57 mm
  • Maximum Voltage Rating:
    600 V
  • Operating Temperature:
    -65 to 150 °C