- 55A0111-16-4
55A0111-16-4
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 16 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111164
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0111-16-4
Alias/AKA:216122-005
Unit of Measure:Per Meter
1 -
Wire Color:Yellow
Product Type:Wire
Number of Conductors:1
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Product Classification:High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Wire Size:16 AWG
Wire Diameter:.068 in
Wire Source:United States
Voltage Rating:600 V
Number of Strands:19
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C
Cable Type:Spec 55
Cable Style:Primary
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Strand Size:29 AWG