- 55A0111-14-8
55A0111-14-8
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 14 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111148
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0111-14-8
Alias/AKA:216259-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Insulation Thickness:.005 in
Cable Insulation Thickness:.005 in
Wire Source:United States
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Overall Outside Diameter:.085 in
Strand Size:27 AWG
Cable Style:Primary
Number of Conductors:1
Conductor Diameter:1.79 mm
Wire Size:14 AWG
Product Type:Wire
Number of Strands:19
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C
Product Classification:High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Voltage Rating:600 V
Wire Color:Gray
Wire Diameter:2.16 mm