- 55A0111-12-9
55A0111-12-9
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 12AWG 2.69mm Tin Plated Copper 600V
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 12 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111129
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0111-12-9
Alias/AKA:216054-000
Unit of Measure:Per Foot
ECCN:EAR99
Reel Pack:
1 -
Size:12 AWG
Bunch Stranding:37x28
Conductor Material:Tin Plated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Insulation Thickness:.005 in
Cable Diameter:2.69 mm
Maximum Voltage Rating:600 V
Operating Temperature:-65 to 150 °C