- 55A0111-10-9
55A0111-10-9
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 10AWG 3.4mm Tin Plated Copper 600V
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 10 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111109
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0111-10-9
Alias/AKA:216127-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
ECCN:EAR99
Reel Pack:
1 -
Size:10 AWG
Bunch Stranding:37x26
Conductor Material:Tin Plated Copper
Cable Diameter:3.4 mm
Maximum Voltage Rating:600 V
Operating Temperature:-65 to 150 °C
Color:N/R
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
1
Ships today, if you order in
Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 10