- 55A0111-10-0
55A0111-10-0
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 10 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111100
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:55A0111-10-0
Alias/AKA:552231-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Cable Type:Spec 55
Wire Source:United States
Number of Strands:37
Insulation Thickness:.005 in
Strand Size:26 AWG
Wire Color:Black
Wire Diameter:.128 in
Product Type:Wire
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C
Wire Size:5.26 mm²
Cable Insulation Thickness:.005 in
Product Classification:High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Number of Conductors:1
Overall Outside Diameter:3.25 mm
Voltage Rating:600 V
Conductor Diameter:2.81 mm