- 44A4121-16-0/9-9-MX
44A4121-16-0/9-9-MX
TE Connectivity / Raychem Brand
44A4121-16-0/9-9
Description
44A4121-16-0/9-9
Search Keywords: 44A412116099MX
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A4121-16-0/9-9-MX
Alias/AKA:382372-004
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
1 -
Insulation Material:Modified Radiation Cross-linked PVDF
Product Classification:Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Number of Conductors:2
Jacket Color:White
Voltage Rating:600 V
Product Type:Wire Lead
Wire Diameter:.072 in
Number of Strands:19
Wire Size:16 AWG
Strand Size:29 AWG
Overall Outside Diameter:.158 in
Cable Type:Spec 44
Cable Style:Jacketed
Conductor Diameter:.052 in
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C