- 44A1221-16-0/9-9
44A1221-16-0/9-9
TE Connectivity / Raychem Brand
Twisted Pair Cable - Spec 44 - 16 AWG Wire Size - Operating Voltage 1000 VAC - Tin-Coated Copper - Modified Radiation Cross-li ...
Description
Twisted Pair Cable - Spec 44 - 16 AWG Wire Size - Operating Voltage 1000 VAC - Tin-Coated Copper - Modified Radiation Cross-linked PVDF.
Search Keywords: 44A122116099
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A1221-16-0/9-9
Alias/AKA:382687-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
1 -
Wire Diameter:.081 in
Wire Source:United Kingdom
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Voltage Rating:1000 V
Number of Strands:19
Wire Color:White
Shield Material:Tin-Coated Copper
Number of Conductors:2
Product Classification:Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Strand Size:29 AWG
Cable Style:Round Braided
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C
Jacket Color:White
Shielded:Yes
Shield Diameter:4.72 mm
Conductor Diameter:1.42 mm
Cable Type:Spec 44
Product Type:Wire Lead
Cable Shield Size:36 AWG
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Overall Outside Diameter:5.14 mm
Wire Size:2580.5 CMA
Shield Size:36 AWG
Product Guides
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
2
Can Ship immediately
Buy all 2 in-stock or the regular minimum order quantity of 10