44A1131-16-3/6/9-9-MX
TE Connectivity / Raychem Brand
44A1131-16-3/6/9-9
Description +
44A1131-16-3/6/9-9
Search Keywords: 44A1131163699MX
  • Part No:
    44A1131-16-3/6/9-9-MX
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
    1
  • Cable Style:
    Round Braided
  • Cable Type:
    Spec 44
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Strand Size:
    29 AWG
  • Conductor Configuration:
    Twisted Triple
  • Wire Color:
    White
  • Conductor Diameter:
    .056 in
  • Shield Material:
    Tin-Coated Copper
  • Number of Conductors:
    3
  • Wire Source:
    United States
  • Shielded:
    Yes
  • Jacket Color:
    White
  • Shield Diameter:
    .178 in
  • Overall Outside Diameter:
    .196 in
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Wire Size:
    1.31 mm²
  • Insulation Material:
    Polyalkene
  • Wire Diameter:
    1.83 mm