- 44A1121-16-6/9-9-MX
44A1121-16-6/9-9-MX
TE Connectivity / Raychem Brand
44A1121-16-6/9-9-US
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
44A1121-16-6/9-9-US
Search Keywords: 44A112116699MX
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A1121-16-6/9-9-MX
Alias/AKA:386688-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Strand Size:29 AWG
Insulation Material:Modified Radiation Cross-linked PVDF
Product Classification:Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Voltage Rating:600 V
Shielded:Yes
Cable Style:Round Braided
Wire Size:16 AWG
Overall Outside Diameter:4.67 mm
Conductor Diameter:1.42 mm
Jacket Color:White
Number of Strands:19
Wire Color:White
Number of Conductors:2
Product Type:Wire Lead
Shield Diameter:4.22 mm
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Cable Type:Spec 44
Shield Material:Tin-Coated Copper
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C