44A1121-16-2/3-9
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
44A1121-16-2/3-9
Search Keywords: 44A112116239
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    44A1121-16-2/3-9
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Shield Diameter:
    .166 in, 4.22 mm
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Wire Size:
    16 AWG
  • Insulation Material:
    Modified Radiation Cross-linked PVDF
  • Cable Style:
    Jacketed , Round Braided
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Shield Material:
    Tin-Coated Copper
  • Strand Size:
    29 AWG
  • Cable Type:
    Spec 44
  • Number of Conductors:
    2
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Number of Strands:
    19
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Shielded:
    Yes
  • Conductor Diameter:
    .056 in, 1.42 mm
  • Overall Outside Diameter:
    .184 in, 4.67 mm