- 44A1121-12-0/9-9-US
44A1121-12-0/9-9-US
TE Connectivity / Raychem Brand
Multi-Conductor Cable - 2 Conductors (1 Pair Twisted) - 12 AWG - 600 V - 1000.0' (304.8m) Length - White.
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: 44A112112099US
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A1121-12-0/9-9-US
Alias/AKA:382305-002
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:No
HTS:8544493080
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Strand Size:28 AWG
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Polyalkene
Jacket Color:White
Product Type:Wire Lead
Shielded:Yes
Shield Material:Tin-Coated Copper
Number of Strands:37
Cable Type:Spec 44
Product Classification:Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Conductor Diameter:2.23 mm
Wire Size:12 AWG
Overall Outside Diameter:.256 in
Shield Diameter:.238 in
Wire Color:White
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C
Cable Style:Round Braided
Wire Diameter:.108 in
Wire Source:United Kingdom
Number of Conductors:2
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Voltage Rating:600 V