44A0141-24-0/2/6/9
Description +
44A0141-24-0/2/6/9
Search Keywords: 44A0141240269
  • Part No:
    44A0141-24-0/2/6/9
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
    1
  • Overall Outside Diameter:
    2.46 mm
  • Wire Color:
    Blue
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Cable Type:
    Spec 44
  • Number of Strands:
    19
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Cable Style:
    Primary
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Strand Size:
    36 AWG
  • Wire Size:
    24 AWG
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
  • Voltage Rating:
    600 VAC