44A0131-16-9/93/96CS2275
TE Connectivity / Raychem Brand
44A0131-16-9/93/96CS2275
Description +
44A0131-16-9/93/96CS2275
Search Keywords: 44A01311699396CS2275
  • Part No:
    44A0131-16-9/93/96CS2275
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
    1
  • Cable Type:
    Spec 44
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C, -85 – 302 °F
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Wire Size:
    16 AWG, 1.31 mm²