44A0131-12-3/6/9
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
44A0131-12-3/6/9
Search Keywords: 44A013112369
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    44A0131-12-3/6/9
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Overall Outside Diameter:
    5.92 mm
  • Cable Style:
    Primary
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Number of Conductors:
    3
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Strand Size:
    28 AWG
  • Cable Type:
    Spec 44
  • Wire Size:
    12 AWG