44A0121-26-5/9
Description +
44A0121-26-5/9
Search Keywords: 44A01212659
  • Part No:
    44A0121-26-5/9
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • COO:
    US
    1
  • Cable Style:
    Primary
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Wire Size:
    26 AWG, .86 CMA, .13 mm²
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
  • Overall Outside Diameter:
    .068 in, 1.73 mm
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Wire Color:
    Green , White
  • Conductor Diameter:
    .02 in, .5 mm
  • Wire Diameter:
    .034 mm
  • Number of Strands:
    19
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Number of Conductors:
    2
  • Cable Configuration:
    Twisted Pair
  • Strand Size:
    38 AWG
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C, -85 – 302 °F