- 44A0121-24-0/2-MX
44A0121-24-0/2-MX
TE Connectivity / Raychem Brand
44A0121-24-0/2
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
44A0121-24-0/2
Search Keywords: 44A01212402MX
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0121-24-0/2-MX
Alias/AKA:383760-002
Unit of Measure:Per Foot
1 -
Strand Size:36 AWG
Product Classification:Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C, -85 – 302 °F
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Cable Type:Spec 44
Cable Style:Primary
Conductor Diameter:.025 in, .64 mm
Number of Conductors:2
Wire Color:Black , Red
Packaging Quantity:1
Overall Outside Diameter:.08 in, 2.03 mm
Wire Size:24 AWG, 1.02 CMA, .21 mm²
Jacket Color:White
Product Type:Wire Lead
Wire Diameter:.04 mm
Number of Pairs:1
Conductor Material:Tin-Coated Copper
Cable Configuration:UTP (Unshielded Twisted Pair)
Number of Strands:19
Voltage Rating:600 VAC